top of page

Най-честите проблеми при храносмилане - запек

  • Маг.фарм. Атанас Атанасов
  • 9.11.2018 г.
  • време за четене: 2 мин.

Актуализирано: 23.09.2024 г.


Процесът на обработване и смилане на храната протича в различни отдели на храносмилателната система, всеки от тях със специфични функции - уста, стомах, дванадесетопръстник, тънко и делебо черво. Хранителните вещества се поемат от организма в най-голяма степен в областта на дванадесетопръстника и тънкото черво.

Не винаги този процес протича безпроблемно. Това зависи както от функционалността на нашата храносмилателна система, така и от храната, която приемаме. Един от честите проблеми и неудобства е обстипацията или още запек.


 

Важно е да отбележим, че това не е заболяване! Запекът е по-скоро остро или хронично състояние или симптом на заболяване. Причините могат да бъдат много различни - хормонални промени, помяна в хранителните навици, злоупотреба с разхлабителни, липса на достатъчно движение, възпаление на червата, хемороиди и др.


Остър запек: Състоянието най-често е предизвикано от състава на храната и лесно може да се коригира. Приемът на повече течности, плодове (изкл. банани) и зеленчуци в повечето случай е достатъчен. Прием на меко-действащи разхлабващи лекарствени продукти може да се препоръча, ако другите мерки нямат ефект. Въпреки това е добре да се внимава и това да става след консултация с фармацевт. Защо? Ще разберете след края на абзаца.


Хроничен запек: Запекът е хроничен, ако продължава повече от 2 седмици. Състоянието по-често засяга жените, отколкото мъжете. Ако запекът е симптом на заболяване, на първо място е необходимо да се диагностицира и лекува самото заболяване. Ако е причинен от друг фактор (например недостатъчно плодове и зеленчуци в менюто), трябва да коригираме този навик, в които се корени причината.


Профилактика и лечение на запек:

  • На първо място е добре да обърнем внимание на количеството течност, която приемаме през деня. Според препоръките на СЗО (Световна здравна организация) човек 70 кг. e необходимо да приема 2 - 2.5 литра вода на ден. Дали се придържаме добре към тези препоръки? Течностите размекват хранителната каша в стомаха и червата и улесняват предвижването й.

  • Увеличете приема на храни, богати на баластни вещества. Това са ленено семе, овесени ядки (трици), плодове, пълнозърнести продукти. Тези вещества не се усвояват от организма, но имат свойството да набъбват и да оказват натиск върху лигавицата на храносмилателния тракт. Така стимулират перисталтиката. Изключително важно е, че за да окажат такова дейстие е небходим прием на достатъчно течности. В противен случай може да имат обратен ефект.

  • Движение! Работата на мускулите чисто механично симулира перисталтиката и намалява опасността от запек.

  • Храненето по едно и също време на деня, начина на хранене и състава на храната оказват неимоверен ефект върху храносмилането. Хранете се по възможност спокойно, без да бързатe, не на крак. Избягвайте храни, които могат да причинят запек напр. банани, шоколад.

  • Лекарствените продукти и добавки, които действат разхлабващо могат да бъдат също полезни и да донесат облекчение. Важно е да се знае, че прекалената им употреба може да има обратен ефект - да причинят запек. Към някои продукти може да се създаде зависимост, и това да доведе до непрекъснато повишаване на необходимата доза. Посъветвайте се с фармацевта на място, относно начина на употреба и действието им.

С промяна в диетата, прием на повече течности и понякога на разхлабително запекът често се повлиява успешно. Когато обаче тези мерки нямат ефект, оплакванията зачестяват и се наблюдават болки, консултацията с лекар е задължителна.



Comments


bottom of page